Działania integracyjne

Spotkanie Świąteczno-Noworoczne '2024

Spotkania Świąteczno-Noworoczne dla wszystkich członków SITPChem, organizowane są od roku 2004 , a od 2015 roku wspólnie z FSNT-NOT Radą Miejską w Gliwicach.

Tegoroczne Spotkanie, 25 stycznia 2024, zgromadziło w Domu Technika NOT w Gliwicach ponad 100 osób – członków SITPChem i Rady Miejskiej FSNT NOT oraz zaproszonych gości,  wśród których znaleźli się: Prezes Jerzy Klimczak i Sekretarz Generalny Stowarzyszenia Stanisław Oczkowicz, który jako Prezes Zarządu Oddziału SITPChem w Tarnowie reprezentował również środowisko tarnowskich chemików, Dziekan Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej, prof. Krzysztof Walczak oraz Prezes Kazimierz Terelak i troje członków Zarządu Oddziału SITPChem w Kędzierzynie-Koźlu.

Uczestnicy spotkania z kol. Stanisławem Oczkowiczem (pierwszy z lewej), kol. Anną Czumak-Bieniecką z ZG SITPChem i kol. Elżbietą Jarguz  – organizatorką (pierwsza z prawej)

Organizatorzy z Gośćmi – kol. Jerzy Klimczak (pierwszy z prawej) oraz Anną (z czerwona różą) i Zbigniewem Ślęzakami

W oficjalnej części spotkania wręczono legitymacje nowoprzyjętym członkom Stowarzyszenia, Honorowe Odznaki SITPChem pięciu Koleżankom z Koła przy Sieć Łukasiewicz IMPiB w Gliwicach, a także dyplomy, nagrody i listy gratulacyjne – laureatom Konkursu na najlepszą pracę dyplomową na Wydziale Chemicznym Politechniki Śląskiej w roku akademickim 2022/23. Listy gratulacyjne otrzymali również promotorzy nagrodzonych prac. Warto z dumą przypomnieć, że w pierwszej po pandemii ogólnopolskiej edycji Konkursu SITPChem na najlepszą pracę dyplomową aż 6 nagrodzonych prac pochodziło z dorobku Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej (pierwsze miejsce przyznano jednak Wydziałowi Chemicznemu Politechniki Poznańskiej).

W prezentacji działalności Oddziału, jak co roku wspaniale przygotowanej przez kol. Elżbietę Jarguz z Oddziału SITPChem Gliwice, pokazano wiele wspaniałych przedsięwzięć zrealizowanych w 2023 roku w gliwickim oddziale SITPChem:

  • konferencje naukowo-techniczne: ANTYKOROZJA oraz Materiały węglowe i kompozytowe
  • wykłady popularno-naukowe, a wśród nich w ramach reaktywowanego cyklu „Ścieżki ludzkiego myślenia”
  • zajęcia laboratoryjne w Górnośląskim Centrum Edukacyjnym dla uczniów szkół podstawowych w ramach programu „Tajemniczy świat chemii” prowadzonych przez Sekcję Edukacyjną SITPChem działającą w Gliwicach pod przewodnictwem kol. Krystyny Wojarskiej
  • wycieczki techniczne: Planetarium Śląskie, Fabryka Samochodów Stellantis, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych 
  • wycieczki turystyczne: Zamość-Roztocze-Lublin oraz Meksyk w 10 dni 
  • piknik w Nadleśnictwie Rudziniec pod hasłem „Las wokół nas”
  • przedstawiciele Zarządu Oddziału brali udział w Jubileuszach 75-lecia: GórnośląskiegoCentrum Edukacyjnego i Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich Oddział w Gliwicach

Zabierając głos, zaproszeni goście z uznaniem mówili o aktywności Zarządu Oddziału SITPChem w Gliwicach i łączącej nas przyjaźni. Kol. Prezes wspomniał o licznym udziale członków gliwickiego Oddziału w kierownictwach Sekcji SITPChem i ich pracy na rzecz wszystkich członków Stowarzyszenia – poprzez aktywność w strukturach zarządzających SITPChem, a Państwo Ślęzakowie z Oddziału SITPChem w Kędzierzynie-Koźlu, jak co roku, przyjechali do Gliwic z wierszowanymi życzeniami noworocznymi i refleksyjnym tekstem na temat zdrowia; Kolega Zbyszek napisał, Pani Anna – żona – pięknie odczytała, a słuchacze podziwiali błyskotliwe skojarzenia i humorystyczne ujęcie tematu. Zbyszku, Aniu – życzymy wytrwałości w walce o powrót do pełni zdrowia!

Tradycją Spotkań Świąteczno-Noworocznych jest część artystyczna. W ubiegłym roku wysłuchaliśmy koncertu młodych artystów z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach. W tym roku podziwialiśmy dzieci i młodzież z Formacji Tanecznej „Salake” z Gliwic; którzy brawurowo wykonali pokaz tańca irlandzkiego wzbudzając podziw i nagradzając młodych artystów głośnymi owacjami.

Formacja Taneczna „Salake” z Gliwic – piękny występ podczas Spotkania Noworocznego SITPChem w Gliwicach nagradzany był gorącymi brawami

Wśród tancerek dwie wnuczki kol. Stefana Kiełtyki z SITPChem O/Gliwice

Na zakończenie Spotkanie „przeniosło” się do holu Domu Technika, gdzie przy stołach  zastawionych znakomitymi kanapkami i słodkościami wykonanymi przez Koleżanki z Zarządu Oddziału, trwały śpiewy biesiadne i „długie Polaków rozmowy”.

Las wokół nas

Las wokół nas – pod takim hasłem odbywają się spotkania w Szkółce Leśnej w Rachowicach (Nadleśnictwa Rudziniec), organizowane przez przewodniczącą Koła Terenowego SITPChem, Jadwigę Przyłucką. To wieloletnia tradycja gliwickiego Oddziału SITPChem.

 

W czerwcu 2021 r.,

po ponad rocznej „izolacji”, odbyło się spotkanie na pikniku w Nadleśnictwie Rudziniec. W spotkaniu uczestniczył Pan Nadleśniczy mgr inż. Wiesław Kucharski i Rzecznik prasowy Nadleśnictwa Pani Ewa Łukasik.

Chemicy z Gliwic podczas tego pikniku posadzili 28 drzew: starych gatunków jabłoni i grusz, nieatrakcyjnych dla sadowników, za to ważnych przede wszystkim dzięki wspaniałym kwiatom, dla pszczół. Wreszcie zabrzmiał sygnał „na posiłek”, który był zaproszeniem wszystkich na pyszne kiełbaski, kaszankę i inne smakołyki. To było naprawdę udane spotkanie. Po miesiącach oddalenia i zamknięcia w domach wróciliśmy do siebie, do lasu, do wspólnoty.

20 czerwca 2022 roku

20 czerwca 2022 roku na spotkanie w Szkółce Leśnej w podgliwickich Rachowicach, wybrała się ponad 60 osobowa grupa z Koła Terenowego, IMPiB i Koła Byłych Pracowników Carbochem. Przedstawicielka Nadleśnictwa Rudziniec opowiedziała o pracy w służbie leśnej, a dr inż. leśnik Marek Troll o roli pszczół dla przyrody, uświadamiając wszystkim, że pszczoły nie tylko produkują miód, ale też zapylają blisko 80% roślin; przenosząc pyłek, zwiększają jakość i ilość plonów.

Stałym punktem programu tych spotkań jest „drzewko od chemików z Gliwic”, a w trosce o ochronę pszczół, dzieci Sitpchem-owców z IMPIB, które uczestniczyły w spotkaniu, posadziły miododajną lipę.

Spotkanie rozpoczyna Jadwiga Przyłucka (od lewej) w towarzystwie Przedstawicielki Służby Leśnej prezesa ZO Jerzego Kropiwnickiego.

W czasie deszczu, oczekiwaniu na grillowane smakołyki dorośli się nie nudzili.

Ale w  okienkach pogodowych opuszczali domek myśliwski

Pyszne kiełbaski i krupnioki grillowały się pod czujnym okiem Stefana Kiełtyki

Dumne ze swego dzieła dzieciaki – kolejne drzewo, tym razem lipa od chemików  z Gliwic, zasiliła  zasób szkółki.

Nasza Wizja

Spotkanie rozpoczyna Jadwiga Przyłucka (od lewej) w towarzystwie Przedstawicielki Służby Leśnej prezesa ZO Jerzego Kropiwnickiego.

Nasza Misja

Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae; Donec velit neque. Curabitur arcu erat, accumsan id imperdiet et, porttitor at sem.

Nasze Wartości

Donec velit neque. Vesti bulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et. Curabitur arcu erat, accumsan id imperdiet et, porttitor at sem. Ultrices posuere cubilia Curae.