„ŚWIAT JEST PIĘKNY, A MY SPRAGNIENI PODRÓŻY”

Po 3-letniej przerwie wreszcie udało się ….. Zrealizowaliśmy nasz plan związany z wycieczkami zagranicznymi i 03 pażdziernika br., 44-osobowa grupa gliwickich chemików, na 8 dni poleciała  na MALTĘ.

Ta niewielka wyspa, w towrzystwie przepięknej, letniej pogody odsłoniła przed nami swój niesamowity urok.

Malta_program obejmował m.in.: zwiedzanie Valletty (obecna stolica), Mdiny (dawna stolica), Rabatu, Marsaxlokk, wyspy Gozo,  bajkowy rejs do jaskiń Blue Grotto, plażowanie na Golden Bay i Mellieha Bay.

Na Malcie, której wielkość porównywalna jest z obszarem Kakowa, znajduje sie ponad 300 kościołów, z których siłą rzeczy zobaczyliśmy tylko kilka, ale w ocenie naszej przewodniczki, Pani Basi, te najważniejsze:

  • Konkatedra św. Jana w Valletcie, z bogatymi zdobieniami i obrazem „Ścięcie św. Jana Chrzciciela” Caravaggia,
  • Mosta Doma – kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w środkowej części wyspy w mieście Mosta;  podczas II wojny światowej do świątyni pełnej wiernych wpadła bomba , ale nie wybuchła,
  • Sanktuarium maryjne w Mellieha z freskiem z XII w. przedstawiającym Maryję z Dzieciątkiem,
  • Kościół i Grota św. Pawła w Rabacie
  • Kościół św. Pawła Rozbitka w Valletcie z fragmentem rzymskiej kolumny, przy której został ścięty św. Paweł,
  • i kościoły na Gozo: Xewkija Rotunda i Bazylika Ta’ Pinu.

„Czarodziejska Malta” okazała się rzeczywiście czarodziejskim miejscem, które dostarczyło nam wielu wspaniałych i niezapomnainych wrażeń. Natomiast odpowiedź na pytanie: czy wycieczka była udana, zawarte jest w jej wierszowanym opisie, autorstawa jednej z uczestniczek: Czarodziejska_Malta_wierszem