Podążając Szlakiem Zabytków Techniki i wykorzystując poluzowanie obostrzeń pandemicznych,  29 lipca 2021 roku, gliwiccy Sitpchem-owcy wybrali się do Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu.

Pierwsza część Podziemnej Trasy Wodnej to ponad kilometr, unikatowego na skalę europejską spływu łodziami przez podziemne porty, mijanki wśród nacieków wapiennych i żywych roślin rosnących ponad 40 m pod ziemią oraz spotkanie ze Skarbkiem i Utopkiem, ważnymi postaciami śląskich legend.

Druga część zwiedzania to niesamowita piesza wędrówka oryginalnymi XIX-wiecznymi wyrobiskami, biegnącymi pod samym centrum miasta, podczas której sympatyczni przewodnicy przekazali nam wiele interesujących informacji na temat  trudów pracy i dwóch żywiołów – ognia i wody, z którymi zmagali się ówcześni górnicy.

Po wyjechaniu na powierzchnię, wszyscy uczestnicy z zachwytem mówili o podziemnej przygodzie w tym absolutnie wyjątkowym miejscu, które znajduje się raptem 15 km od naszego gliwickiego biura i jest godne polecenia osobom w wieku od 6 do 70 i więcej lat.

Tylko szkoda, że nie wszyscy chętni mogli wziąć udział w wycieczce. Niestety, łódka mieści max 16 osób, a kolejne „załogi” rozpoczynają zwiedzanie co pół godziny i to zdeterminowało ograniczenie liczby uczestników do 32.

Pomysł się sprawdził … tak więc do zobaczenia w kolejnym obiekcie na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego!