Na swe tradycyjne jesienne spotkanie w sobotę 06 października 2018 r., SITPChem-owcy z Koła Terenowego i Koła Byłych Pracowników „Carbochem”  – wraz z grupą członków Rady Miejskiej FSNT NOT – wybrali do Kędzierzyna-Koźla. W stoczni Damen  autobus zamieniony został na statek wycieczkowy i rozpoczął się niezwykły rejs przez: Port Koźle – Odrę – Kanał Gliwicki – śluzę Kłodnica (śluzowanie) – syfon Kłodnicy.

Kłodnica jest 3. śluzą w Polsce pod względem różnicy poziomów wody (10,4 m),  a jej pokonanie w ciągu kilkunastu minut dostarczyło wrażeń, które na długo pozostaną w pamięci uczestników.

Drugą atrakcją techniczną na trasie rejsu był przepust syfonowy dla rzeki Kłodnicy pod Kanałem Gliwickim, który jest jedną z dwóch takich budowli hydrotechnicznych w Polsce.

Z pokładu statku wycieczkowego Silesia widoczne były  miejsca, które z lądu są  trudno dostępne i mniej znane, a historię spotykanych na trasie obiektów, z niezwykłym znawstwem, opowiadał mgr inż. Teodor Bek z SITPChem Oddział Kędzierzyn-Koźle. Zdumienie budziły mijane, liczne „osady” wędkarzy i optymistyczna informacja, że łowione przez nich ryby są już jadalne.

Grillowy poczęstunek i przede wszystkim wspaniała letnia pogoda, były dopełnieniem pozytywnych emocji, których dostarczyło uczestnikom tegoroczne, jesienne spotkanie.