W niedzielę 6 VI 2021 roku przypada Dzień Chemika – doroczne święto obchodzone w pierwszą niedzielę czerwca, któremu początek nadało Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego.

Nasze święto – ludzi z pasją wykonujących pracę chemika w szkołach, na uczelniach, w firmach i organizacjach chemicznych, w wielkich zakładach chemicznych i prowadzący małe instalacje. Wszystkich tych, dla których Chemia, to wielki obszar zjawisk, a jej wszechobecność towarzyszy światu i człowiekowi od zawsze.

Z osiągnięć Chemii korzystamy wszyscy na co dzień w każdej dziedzinie współczesngo życia; wszystko to co składa się na osiągnięcia cywilizacji i kultury wymaga materiałów i substancji chemicznie przetwarzanych – przekonywaliśmy o tym w Słonecznej Chemii. I o tym, że bez Chemii świat byłby szary, smutny, zimny i głodny.

Życie to tylko chemia. Tu kropla, tam strużka, a wszystko się zmienia. Niewielki łyk sfermentowanych soków i nagle człowiek zdolny jest przeżyć kolejne parę godzin.”    (Autor: Terry PratchettStraż! Straż!)

Dzień Chemika to także świetna okazja do przypomnienia o naszym działaniu popularyzującym chemię wśród młodzieży. Przedstawiamy Młodych Chemików w akcji; uczniowie szkoły podstawowej – uczestnicy programu „Tajemniczy świat chemii” podczas produkcji i końcowej prezentacji kolorowych mydełek, które zabiorą do domu, by pochwalić się swoim „dziełem”.